První britské banky čelí hromadné žalobě o miliardu liber kvůli kurzovým manipulacím

Žaloba je jedním z prvních soudních sporů zahájených podle britského zákona o právech spotřebitelů z roku 2015, který umožňuje podávat hromadné žaloby ve stylu USA.

Soudní spor byl zahájen kvůli podezření z manipulace devizových kurzů v letech 2007 až 2013 a směřuje proti nejméně pěti velký britským bankám; základem sporu je tvrzení, že dealeři bank v minulosti okrádali své klienty při obchodech s měnami.

Žalobce přitom zastupuje celou dotčenou skupinu s výjimkou těch, kteří se aktivně rozhodli ze soudního řízení vystoupit (opt-out).

Banks face potential class action over alleged currencies manipulation

Je otázkou, nakolik se hromadné (zástupné) žaloby osvědčí a pomohou zlepšit zejména postavení spotřebitele – zajistit ochranu jeho práv.

Nicméně je evidentní, že hromadné (zástupné) žaloby do určité míry suplují či mohou suplovat (ne)dbalý výkon moci veřejné – zde rozuměno přinejmenším dohledu nad finančním trhem ve vztahu k ochraně spotřebitele, stejně jako ochranu hospodářské soutěže.

Současně je však otázkou, zda hromadné (zástupné) žaloby (alespoň částečně) změní „trajektorii“ toho kterého orgánu dohledu nad finančním trhem v takových a podobných případech (v tuzemsku viz např. Místopředseda Senátu žádá Českou národní banku, aby upozornila na problematické pojistky).

Zatím to nicméně vypadá, že spotřebitel či hospodářská soutěž je zpravidla orgány dohledu hozen(a) přes palubu finanční stability?

Tak jako je zpravidla přes palubu finanční stability hozena inflace – cenová stabilita (a contrario čl. 98 odst. 1 Ústavy – Česká národní banka je ústřední bankou státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu…)?